Další památné objekty

Zpět na „Z historie

Pamětní deska obětem v Dolních Chvatlinách

Na budově bývalé školy, nyní mateřské školy (Dolní Chvatliny čp. 26), se nachází pamětní deska Legionáře Bohuslava Škrdly a umučené rodiny Josefa Štiky. (V souvislosti s atentátem na R. Heydrycha byla umučena a popravena rodina J. Štiky dne 13. června 1942 a to s manželkou Marií, rozenou Michálkovou z naší obce čp. 49 a dcerou Hanou 18 let starou. Uchráněna zůstala jen další dcera Manka, ve stáří 12 let, která pak žila v naší obci u babičky.)
Již roku 1936 dal Alois Říha návrh, aby byla dána na školu pamětní deska padlým legionářům, která měla být odhalena 15. května 1938, ale pro nákazu dobytka slintavkou a kulhavkou nebyla slavnost povolena. Avšak dříve, než mohla být deska odhalena, musela být za druhé světové války odstraněna. Naštěstí zůstala dobře ukryta po celou dobu na půdě školy. Slavnostní odhalení se tedy konalo až 15. června 1947 a stalo se tak největší poválečnou událostí v naší obci. Slavnost navštívilo mnoho zástupců úřadů, legionářů, hasičů, Sokolů, i čestná rota z Kutné Hory. Za zvuků hymny odhalil desku major Klíma.

deska_obetem

Pomník padlým v Dolních Chvatlinách

V Dolních Chvatlinách se na návsi před kostelem sv. Petra a Pavla nachází pomníkpadlým legionářům. Odhalen byl 23. července 1922.
Za druhé světové války musela být odstraněna z pomníku fotografie legionáře Sůrya.

pomnik_padlym

Kaple sv. Antonína v Mančicích

kaple_sv_antonina