Jarní koncert věnovali muzikanti čtyřem slavným skladatelům

Kolín – Stému výročí od úmrtí Františka Kmocha a sto deset let od narození tří velikánů české dechovky Karla Vacka, Jaromíra Vejvody a Josefa Poncara byl věnovaný pondělní koncert v kolínském Městském divadle Velkého dechového orchestru Kolín zřizovaného obcí Dolní Chvatliny, Středočeským krajem a městem Kolín.

Fotoalbum >

Zatímco tradiční dechovce a třem skladatelům byla zasvěcená druhá polovina koncertu, v té první zazněly dvě skladby Františka Kmocha a to Letem světem a V květu mladosti. Nádhernou skladbu komika, ale i hudebního skladatele Charlese Chaplina Světla ramp zazpívala Eliška Šeráková, známá též z účinkování s Kolínským Big Bandem a především jejím domovským tanečním orchestrem Peklo, která si pak ještě střihla Chanson Rudolfa Frimla.
Dirigent kolínského Dechového orchestru Základní umělecké školy Františka Kmocha a kapelník čáslavské Březovanky Jiří Vojtěch rozesmál i roztleskal diváky sólem na tubu v Rychlé polce Zdeňka Blažka, i někteří muzikanti si zazpívali v rozverné skladbě z filmu Četník z New Yorku, která by rozhodně měla zaznít v průvodu nastávajícího Kmochova Kolína. „Uvažujeme o tom, už jsme si ji vyzkoušeli na jednom zahraničním festivalu a byla fakt úspěšná,“ souhlasil dirigent Vladimír Zeman, který se se svým strýcem Jaroslavem Zemanem a Josefem Šťastným podělili ten večer o taktovku.
Americkému velkoměstu byla věnována i poslední skladba před přestávkou a to těžká, ale nádherná New York Overture Keese Vlaka. Druhá polovina koncertu už patřila skočným písničkám oslavenců Vacka, Poncara a Vejvody, takže si společně s Josefem Opltem a Ivanami Zbořilovou a Jelínkovou zazpívalo slušně zaplněné divadlo Kde jsi mé mládí, Karličku můj, Zbraslavskou, směs písniček Karla Vacka, Přes dvě vesnice či Zelené háje.
Tečku pak udělalo vyznání české muzice, Vackova Zůstaň tu s námi. Pokud se do nástrojů bude opírat tak početný a kvalitní orchestr jako Velký dechový orchestr, nemusí se tito ani jiní skladatelé ve svých hrobech obracet.

Zdeněk Hejduk, Kolínský deník